Tiramisu

Jest to klasyczny przepis, jaki można znaleźć na opakowaniu serka mascarpone. Ale ponieważ jest bardzo dobry, warto go zanotować. Przygotowanie zajmuje mniej niż 30 minut, ale trzeba kilka godzin chłodzić w lodówce.

Potrzebne:
opakowanie serka mascarpone (250g)
3 żółtka
3 łyżki cukru
biszkopty (mogą być okrągłe lub podłużne, lepiej kupić większą paczkę)
duża filiżanka mocnej kawy
likier amaretto
łyżka prawdziwego kakao

Kluczowa jest tutaj kawa. Wiele przepisów podaje, że może być rozpuszczalna, ale ja zawsze używam prawdziwej kawy zaparzonej we włoskiej kawiarce. Musi być mocna i aromatyczna. Można użyć kawy o smaku amaretto i nie dodawać likieru lub do klasycznej kawy dodać kilka łyżek Amaretto.

Najpierw robimy kawę i studzimy ją. W misce ubijamy mikserem żółtka z cukrem na kogel-mogel. Dodajemy serek i znów ubijamy, aż masa będzie idealnie gładka.
Biszkopty po kolei zanurzamy na kilka sekund w kawie z likierem i wykładamy nimi prostokątne naczynie (ja używam w tym celu małej blaszki do pieczenia ciasta). Powinny być miękkie, ale nie całkiem rozmoczone. Na warstwę biszkoptów nakładamy 1/3 masy z serka, potem znów biszkopty i tak na zmianę. Na wierzchu powinna być masa. Całość posypujemy przez siteczko gorzkim kakao i stawiamy do lodówki. Minimalny czas chłodzenia to dwie godziny – im dłużej, tym lepiej.

Podajemy pokrojone w kawałki, jak ciasto. Dobrze smakuje z kawą lub likierem amaretto czy kawowym.

3 Responses to “Tiramisu”

  1. M Says:

    a ja robię z rumem zamiast amaretto i zajebiaszcze jest również.

  2. Raj Lal Says:

    O…masakra….Ależ mam teraz na to ochotę!!! Może zrobię, chociaż mam dwie lewe ręce do gotowania. A bloga dodaję do ulubionych::D:D

  3. Luca Says:

    Zrób, to naprawdę łatwe. Dzięki i pozdrawiam :)

Leave a Reply